აღმაშენებლის გამზირზე მოხვედრისას უსათუოდ მიხვდებით, თუ რატომ უხდება ეს სამეზობლო „სიტუაციონისტის“ სახელოსნოს. თბილისის ამ ერთ-ერთ ყველაზე ცოცხალ უბანში სახლი დაიდო სხვადასხვა ისტორიულმა, კულტურულმა თუ შემოქმედებითმა დაწესებულებამ. ქართული მოდის ახალგაზრდა ბრენდის შთაგონების წყაროც ქვეყნის მდიდარი ისტორიული მემკვიდრეობა, ავანგარდული ხელოვნება და ახალი ტალღის ქართველ შემოქმედებთან კოლაბორაციაა. „სიტუაციონისტის“ შემოდგომა/ზამთრის 2021-22 წლის კოლექციის შეფასების შესაძლებლობა მოდის საერთაშორისო მიმდევრებს 2 მარტს, პარიზის მოდის კვირეულის ფარგლებში მიეცათ.
„სიტუაციონისტი“ ახლად დაფუძნებული ქართული მოდისა და ტანსაცმლის ასოციაციის (Georgian Fashion and Apparel Association – GAFA) წევრია. ეს ბიზნეს კლასტერი GIZ-ის (გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება) პროექტის – „კლასტერები განვითარებისთვის“ მხარდაჭერით შეიქმნა, რომელიც ევროკავშირის (EU4Business ინიციატივის ქვეშ) და გერმანიის მთავრობის დაფინანსებით მიმდინარეობს. პროექტი გასული წლიდან ხელს უწყობს Situationist-ის მონაწილეობას პარიზის მოდის კვირეულის ოფიციალურ ნაწილში და ბრენდს ონლაინ პლატფორმაზე პრეზენტაციისთვის საჭირო ვიზუალური მასალის მომზადებაში ეხმარება.
სამოსი, რომელიც ხასიათისთვის იქმნება
„სიტუაციონისტი“ 2015 წელს, ირაკლი რუსაძისა და დავით გიორგაძის კოლაბორაციით დაიწყო. ირაკლი, თვითნასწავლი დიზაინერი და ბრენდის კრეატიული დირექტორია. დავითი კი, როგორც მხატვარი და მოდის ფოტოგრაფი, ბრენდის ვიზუალურ მხარეზე ზრუნავს. ბრენდის კონცეფცია ხასითზე მორგებული სამოსის შექმნას ეფუძნება. ეს სამოსი ყველასთვის არის და ის ყველგან შეიძლება ჩაიცვა. „სიტუაციონისტისთვის“ იყო ტრენდული არ არის საკმარისი, სამოსი გარკვეული იდეის მატარებელიც უნდა იყოს.
„სიტუაციონისტის“ სამოსის განსაკუთრებულობა თავად მისი შექმნის პროცესშია – თითოეული მოდელი იჭრება და იკერება ერთი მკერავის მიერ. ამ ფორმით ირაკლი თავისი გუნდის წევრების პროფესიულ წახალისებას უზრუნველყოფს.
„ერთი კონკრეტული სახელი და გვარი ვერ განსაზღვრავს მთელი ბრენდის მუშაობის პროცესს. ჩვენი პროდუქცია გუნდური მუშაობის შედეგია. დიზაინერს არაფრის გაკეთება შეუძლია გამოცდილი გუნდის გარეშე. ჩემთვის მნიშვნელოვანია, რომ ტანსაცმლის თითოეული მოდელი შეიკეროს ერთი და იმავე ადამიანის მიერ. ეს საშუალებას აძლევს ჩვენი გუნდის წევრებს განავითარონ მრავალი უნარი და მთლიანად შექმნან სამოსი – თავად გამოჭრან და შეკერონ.” – აღნიშნავს ირაკლი.
თითოეული მკერავის შრომის აღიარების ნიშნად, მათი სახელი შემდგომ მათ მიერ შეკერილი სამოსის სპეციალურ იარლიყზე დაიტანება.
2016 წელს თბილისის მერსედეს-ბენცის მოდის კვირეულში მონაწილეობამ „სიტუაციონისტი“ საერთაშორისო მოდის სამყაროს ყურადღების ცენტრში მოაქცია. ის პირველი ქართული ბრენდია, რომელმაც მილანის Camera Moda–სა და პარიზის მოდის კვირეულის ოფიციალურ ნაწილში მიიღო მონაწილეობა. პარიზში კი, წელს უკვე მესამედ, წარსდგა თავისი კოლექციით, რომელსაც მოდის წამყვან საერთაშორისო მედია გამოცემებში ფართო გამოხმაურება მოჰყვა და მას მოწინავე ახალ ქართულ ბრენდადაც მოიხსენიებენ. ბრენდის კოლექციებს მოდის საერთაშორისო მიმომხილველები აფასებენ, როგორც მინიმალისტურს, დახვეწილსა და ავანგარდულს.

As you walk down Aghmashenebeli Avenue in one of Tbilisi’s most vibrant districts home to many historic, cultural and artistic establishments, you inevitably realize why this neighborhood fits Situationist’s workshop best. The young fashion label finds inspiration in Georgia’s rich historic heritage and mixes it with avant-garde style and collaborations with new wave artists.  International fashion connoisseurs were able to appreciate the latest Fall/Winter 2021-22 collection released by Situationist on the digital platform of Paris Fashion Week (PFW) on 2 March.
Situationist is a member of the newly established Georgian Fashion and Apparel Association (GAFA) – a business cluster created with support from GIZ’s Clusters4Development project funded by the European Union under its EU4Business Initiative and the German Government. The project has been supporting Situationist’s participation in the official part of PFW since last year contributing to the development of visual materials for digital presentation of the label’s collections.
Clothes made to suit character
Situationist started in 2015 as a collaboration of Irakli Rusadze and Davit Giorgadze. Irakli, a self-taught designer, is now the creative director behind the label, while Davit, an artist and photographer, contributes to the visual aspects. The concept of the brand is based on the notion of creating clothing that fits the character, has universal appeal and could be worn anywhere. For Situationist being trendy is not enough, there should be a meaning to what the brand creates.
One unique characteristic of Situationist’s clothing lies in the production process itself – each garment is cut and sewn by one seamstress. This is Irakli’s way of encouraging the craftsmanship of his team members.
“Only one name cannot define the brand. Our clothes are products of a team work. Designer can do nothing without a skilful team. It is important that each piece of clothing is made by same person. This enables our team members to develop multiple skills and make clothing in its entirety from cutting to sewing.” – he says.
As a wonderful nod to the work of seamstresses their signatures are placed on a special label for each item they produce.
Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi 2016 catapulted Situationist into the international fashion limelight and since then it has been the first Georgian fashion label to show collection at Camera Moda in Milan and in the official part of Paris Fashion Week with its third appearance this year. The brand has been covered in leading international fashion media dubbing it as Georgia’s most cutting-edge young brands. Its collections have been described by international reviewers as minimalist, sophisticated, and edgy.