წარმოიდგინეთ ხელოვნური ბალახით დაფარულ პატარა გორაკზე გამართული მოდის ჩვენება და მანეკენები, ჩაცმული ლამაზ, ფერად კაბებში, რომლებიც ბუნებრივი, მინერალური საღებავით შეღებილი ქსოვილებისგან შეიქმნა. ასე წარმოადგინეს საერთაშორისოდ აღიარებულმა ქართველმა დიზაინერმა თამუნა ინგოროყვამ და ეკოლოგიური საღებავის ტექსტილის მწარმოებელმა „კავკასიის ფერებმა“ კაფსულის კოლექცია TRANOÏ-ის გამოფენაზე, პარიზში, 2020 წლის თებერვალში.
თამუნა ინგოროყვას ბრენდი საქართველოს ტანსაცმლისა და მოდის ასოციაციის (GAFA) ერთ-ერთი წევრია. ასოციაცია GIZ-ის „კლასტერები განვითარებისთვის“ (Clusters4Development) პროექტის მხარდაჭერით შეიქმნა, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ. EU4Business-ის მხარდაჭერით, ინდუსტრიის კლასტერები ეხმარებიან მცირე და საშუალო მეწარმეებს, რომ იგივე ინდუსტრიის წარმომადგენელ სხვა ბიზნესებთან პარტნიორობით უფრო კონკურენტუნარიანი გახდნენ.
რისკი, რომელმაც გაამართლა
თამუნა ინგოროყვა ექიმების ოჯახიდანაა, ამიტომ ახლობლები ყოველთვის ფიქრობდნენ, რომ მოდა მისთვის მხოლოდ ჰობი იყო და, ადრე თუ გვიან, სამედიცინო ფაკულტეტზე ჩააბარებდა. თუმცა, სამედიცინო უნივერსიტეტის ნაცვლად, თამუნა სასწავლებლად პარიზის ESMOD-ის მოდის სკოლაში წავიდა და მალევე მიხვდა, რომ მოდა არა ჰობი, არამედ მისი ცხოვრების პროფესია იქნებოდა. მან უკვე ისიც იცოდა, რომ საქართველოში მოდის ინდუსტრიის განვითარებაში ძალიან მნიშვნელოვან როლს შეასრულებდა.
პარიზში ცხოვრებისას ფიქრობდა, რომ სწავლის დასრულების შემდეგ საქართველოში დაბრუნდებოდა და საკუთარ მაღაზიას გახსნიდა. 2001 წელს თამუნა დაბრუნდა და საკუთარი ბრენდის განვითარება დაიწყო და დღეს ის საერთაშორისოდ აღიარებული ქართველი დიზაინერია. 2002 წელს, როცა თამუნა ინგოროყვამ თავისი პირველი კოლექცია წარადგინა, საქართველოში მოდის ინდუსტირა ჯერ პირველ ნაბიჯებს დგამდა. ქვეყანა გარდამავალ ეტაპზე იყო და დიზაინერებს არც ტანსაცმლის ექსპორტზე გატანის და არც მოგზაურობის საშუალება არ ჰქონდათ. ამიტომ თამუნა ინგოროყვაც სამოსს მხოლოდ ადგილობრივი ბაზრისთვის ქმნიდა. როცა საქართველოს საზღვრები გაიხსნა მან გარისკა და პარიზში, TRANOÏ-ის გამოფენაში მიიღო მონაწილეობა. რისკმა გაამართლა და მალევე ბრენდმა დიდ წარმატებას მიაღწია. დღეს თამუნა ინგოროყვას სამოსი აცვიათ ისეთ ვარსკვლავებს, როგორიცაა ლეიდი გაგა, ჯიჯი ჰადიდი, ლინდა როდინი და სხვები.
”ინგოროყვას ნამუშევრების შთაგონების წყაროა თანამედროვე კულტურა და ყოველდღიური ცხოვრების ფარული ესთეტიკა“, ვკითხულობთ ბრენდის საიტზე. თამუნა ინგოროყვა ორიგინალური ქსოვილებისა და გეომეტრიული ფიგურების დახმარებით ქალური დიზაინის მაღალი ხარისხის სამოსს ქმნის. მდგრადობა თავიდანვე ამ ბრენდის ერთ-ერთი მთავარი ღირებულება იყო.
„ჩემთვის მოდა ხელოვნებაა და მაღალ ხარისხთან ასოცირდება,“ ამბობს თამუნა ინგოროყვა. „თითოეული ნამუშავარი ძალიან დიდი სიყვარულით თბილისში, ჩემს ატელიეში იქმნება და შემდეგ დიდხანს ცოცხლობს. სიამაყით ვივსები, როდესაც მომხმარებელი მეუბნება, რომ ისევ აქვს კაბა, რომელიც ჩემთან 10 წლის წინ შეიძინა. ისეთი მომხმარებლებიც მყავს, რომლებსაც დღემდე აქვთ 2002 წელს ჩემი პირველი კოლექციიდან შეძენილი კაბა.“

Imagine a group of mannequins standing on a small hill covered in artificial grass, all dressed in beautiful, colourful dresses made of plant and mineral dyed silk that were inspired by nights in the Caucasus mountains. This is how internationally acclaimed Georgian designer Tamuna Ingorokva and Colours of Caucasus, a Georgian eco-dyeing textile maker, presented a capsule collection at the TRANOÏ Trade Show in Paris in February 2020.
INGOROKVA is a member of the Georgian Apparel and Fashion Association (GAFA), which was established with the support of GIZ’s Clusters4Development project funded by the EU. With the support of EU4Business, industry clusters help SMEs team up with other businesses to become more competitive.
A risk that paid off
Over two decades ago, when Tamuna Ingorokva attended the ESMOD fashion school in France, she understood that this would be her profession for life. Coming from a family of doctors, her relatives always thought that fashion was just a hobby for her, and that, sooner or later, she would study medicine. But Ingorokva took her “hobby” very seriously indeed, and knew that she could play a major role in the development of the fashion industry in Georgia. And that’s exactly what happened.
In Paris, Ingorokva had a clear plan: to finish her studies, go back to Georgia, and start her own company. In 2001, she came back and began to build a brand that was to become an internationally acclaimed fashion label. In 2002, when Ingorokva presented her first collection, Georgia’s fashion industry was just taking its first steps. The country itself was in transition and there were not many opportunities to travel and export. So the INGOROKVA brand was focused on the local market. As soon as the borders opened up, Ingorokva took a major leap of faith and participated in the TRANOÏ Trade Show in Paris. The risk paid off and the brand was hit with success. Today, Lady Gaga, Gigi Hadid, Linda Rodin, and other celebrities wear INGOROKVA.
“The creative work of INGOROKVA is inspired by contemporary culture and the hidden aesthetics of everyday life,” says the brand’s website. Tamuna Ingorokva combines offbeat fabrics with feminine designs and traditional tailoring, while playing with lines and geometry to create high-quality clothes destined to be worn for a long time. Sustainability has been one of the core values of this brand right from the start.
“For me, fashion is an art and I associate it with high quality,” says Tamuna Ingorokva“Every piece of clothing is made with a lot of love in my studio in Tbilisi, and lasts for a long time. I’m very proud when a customer tells me that she still has a dress of mine that she bought over 10 years ago. In fact, I have customers who still wear dresses from my first collection back in 2002.”